NO.21. PROJEKT WNĘTRZ MIESZKANIA 55M2 W CHORZOWIE.

NO.21. PROJEKT WNĘTRZ MIESZKANIA 55M2 W CHORZOWIE.

Projekt wnętrza mieszkania 55m2 w Chorzowie. 

Przedstawiony projekt to re-aranżacja mieszkania w starej kamienicy w centrum Chorzowa dla młodego informatyka.  

Podejmując się tego tematu, wiedziałyśmy od początku, że musimy bardzo mocno skupić się na funkcjonalności, tak aby wykorzystać możliwie jak najlepiej zastaną przestrzeń. Ukrycie istniejących rur instalacyjnych, doprowadzenie do porządku spraw związanych z ogrzewaniem, wyrównanie różnicy poziomu podłóg czy wyburzenia części ścian to tylko niektóre z zadań z którymi należało się zmierzyć. Dodatkowo istotną kwestią było wykonanie możliwie jak największej ilości zabudów meblowych, ale w taki sposób, by nie przytłoczyć wnętrza. Najbardziej pojemna i funkcjonalna zabudowa znajduje się przy wejściu do mieszkania i prowadzi w kierunku strefy dziennej, po drodze ukrywając sprytnie drzwi do łazienki, tuż obok zapewniając przyszłemu użytkownikowi miejsce na pralkę, przechowywanie gospodarcze, a kawałek dalej zamieniając się w zabudowę kuchni. Całość wykonana została z jasnoszarej lakierowanej płyty meblowej, w takim samym kolorze, jak ściany w całym mieszkaniu, dzięki czemu nie przytłacza swoją wielkością. 

Ważnym detalem w tej zabudowie mieszkania są dekoracyjne uchwyty meblowe, które nadają jej charakter. 

Kuchnia – schowana delikatnie, ale wciąż otwarta na strefę dzienną posiada duży, wygodny blat roboczy ze zlewem 1,5komorowym oraz płytą ze zintegrowanym okapem. Ściany są całkowicie pozbawione szafek wiszących. W zamian pojawia się tam piękna płytka terrazzo w ciemnym kolorze, co sprawia, że wnętrze staje się całkowicie nowoczesne.

Z racji na niewielką powierzchnię mieszkania, ograniczyłyśmy ilości użytych materiałów, ale nie bałyśmy się odważnych, kontrastujących kolorów. I tak pojawia się tam przede wszystkim piękna dębowa podłoga, bejcowana w kolorze czarnym, układana w jodłę francuską, na tle której w strefie dziennej znajduje się średniej wielkości, jasna, wygodna sofa z szezlongiem. Tuż obok sofy zlokalizowany jest częściowo otwarty regał na książki, z miejscem na gramofon. Regał wykonany został z forniru dębowego nawiązującego do koloru jodły, ale fronty szafek znajdujących się pod sufitem posiadają szkło ornamentowe, które nadaje mu lekkości. Na przeciwko sofy postawiony został mebel RTV z ażurowym przepierzeniem, oddzielającym komunikację od livingu. Nie zabrakło również miejsca na stół jadalniany z wygodnymi tapicerowanymi krzesłami oraz pięknymi drucianymi lampami. Krzesła przy stole, mobilne siedzisko przy wejściu oraz wieszaki na odzież wierzchnią zaprojektowane zostały w tym samym – ceglanym kolorze. 

Sypialnia, która powstała dzięki wyburzeniu ściany między dwoma zupełnie nieużytkowymi wcześniej pokojami, stanowi teraz 1/3 powierzchni mieszkania i zawiera w sobie wydzieloną garderobę, strefę mini biura domowego oraz oczywiście przestrzeń na wygodne, dwuosobowe łóżko. Optyczne powiększenie sypialni było możliwe dzięki zastosowaniu tapety na narożu ścian. 

Aby fakt znajdowania się w sypialni podczas pracy przy komputerze nie rozpraszał, zastosowane zostało ażurowe przepierzenie – dokładnie takie samo jak w przypadku szafki RTV – wydzielające te dwie strefy między sobą. 

Łazienka, znajdująca się za drzwiami z ukrytą ościeżnicą pomieściła w sobie duży, wygodny natrysk, toaletę oraz pojemną szafkę z umywalką stawianą na jej blacie. Duże lustro za nią dodatkowo powiększyło przestrzeń, a lampa zwieszana z sufitu dała możliwość na doskonałe doświetlenie twarzy.  

Z racji na sporą wysokość mieszkania, na całej powierzchni został podwieszony sufit. To zapewniło przyszłemu użytkownikowi różnorodności oświetlenia: szczelin z ledami tuż przy oknach z nastrojowym, ciepłym światłem oraz szyn z lampami przesuwnymi, które można modyfikować w zależności od potrzeb. 

Dodaj komentarz